Οκτ 19

ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΜΕΤΟΧΙ ΖΩΓΡΑΦΟΥ

Η Δ΄τάξη του σχολείου μας επισκέφθηκε σήμερα 19 Οκτωβρίου 2017 το Μετόχι Ζωγράφου στο οποίο ξεναγήθηκε από την αρχαιολόγο της Εφορίας Αρχαιοτήτων Χαλκιδικής και Αγίου όρους κ 쿨 운명 mp3 다운로드. Πολυζούδη Αρχοντία. Η ξενάγηση των μαθητών περιλάμβανε πληροφορίες για τον Πύργο, το οικονομείο, τις παλιές αποθήκες, τα κολιγόσπιτα και το ναό του Αγίου Γεωργίου που σώζονται έως σήμερα και υφίστανται εργασίες αναστήλωσης gos 다운로드. Τα παιδιά απέκτησαν γνώσεις για το τι ήταν τα μετόχια, τον παλιό τους ρόλο, την ιστορική τους εξέλιξη και δοκίμασαν να εισέλθουν στον Πύργο για να δουν το υπό διαμόρφωση εσωτερικό του 벅스프렌즈 다운로드. Αυτή η εμπειρία των μαθητών της Δ΄ τάξης ζωντάνεψε παράλληλα την τοπική ιστορία της Πορταριάς μιας και η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια του προγράμματος «Τα παιδιά των καϊσιών άλλοτε… και τώρα» με απώτερο σκοπό τη δημιουργία ντοκιμαντέρ γα το Σιμονίτικο Μετόχι, που δυστυχώς δεν υπάρχει πια και τη συμμετοχή του στο Διεθνή Μαθητικό Διαγωνισμό Ταινιών 마인크래프트 0.13.1 무료 다운로드. Εξάλλου το 2018 έχει χαρακτηριστεί ως Ευρωπαϊκό Έτος Πολιτιστικής Κληρονομιάς και το σχολείο μας, που συμμετέχει στο δίκτυο σχολείων της ΟΥΝΕΣΚΟ, δεν μένει αθέατο σε ανάλογα καλέσματα phone movies.