Ιαν 28

ΤΟ ΟΛΟΚΑΥΤΩΜΑ …ΔΙΑΔΡΑΣΤΙΚΑ

Οι μαθητές της Στ’ τάξης του σχολείου μας ασχολήθηκε την Παρασκευή 27 Ιανουαρίου με το Εβραϊκό Ολοκαύτωμα λόγω της αντίστοιχης διεθνούς ημέρας Dragon Village Saga. Έτσι δημιουργήθηκε μία διαδραστική παρουσίαση μέσω της οποίας οι μαθητές περιηγήθηκαν ψηφιακά στο Εβραϊκό Μουσείο Ελλάδας, ανέλυσαν τις αιτίες και έμαθαν τις πτυχές εκείνης της ιστορικής συγκυρίας μέσω της ψηφιακής Εγκυκλοπαίδειας του Ολοκαυτώματος και γνώρισαν τους εβραίους της Θεσσαλονίκης αλλά και ιστορίες μικρών Εβραιόπουλων που οδηγήθηκαν σε στρατόπεδα συγκέντρωσης μέσω του ψηφιακού προγράμματος Mapping the childhood 반투명 다운로드. Κάντε κλικ στον παρακάτω σύνδεσμο για να δείτε το υλικό της διαδραστικής παρουσίασης ios 13 ipsw.