Οκτ 16

EΠΕΤΕΙΟΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΥ ΑΓΩΝΑ

Η πρώτη Κυριακή μετά τις 13 Οκτωβρίου – ημερομηνία θανάτου του Μακεδονομάχου Παύλου Μελά – έχει καθιερωθεί ως επέτειος του Μακεδονικού Αγώνα 영화 좀비랜드 다운로드. Ο Μακεδονικός Αγώνας ήταν μία σειρά συγκρούσεων μεταξύ κυρίως ελληνικών και βουλγαρικών ένοπλων σωμάτων που διεξήχθη από το 1904 ως το 1908 στην περιοχή της Μακεδονίας (τότε μέρος της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας) με σκοπό τον εθνικό προσεταιρισμό των κατοίκων της περιοχής, ιδίως των σλαβόφωνων Χριστιανών 아이폰 문자 음 다운로드. Δευτερευόντως συμμετείχαν στις συγκρούσεις αυτές σερβικές και ρουμανικές ένοπλες ομάδες Windows 7 Pinball. Η ελληνική ένοπλη παρέμβαση στη Μακεδονία ξεκίνησε στην ευνοϊκή για την Ελλάδα συγκυρία που προέκυψε μετά την αποτυχία της εξέγερσης του Ίλιντεν το 1903 και εντάθηκε μετά το θάνατο του Παύλου Μελά τον Οκτώβριο του 1904 Ultima8 download. Σταδιακά τα ελληνικά σώματα κατάφεραν να επικρατήσουν, αλλά η ένοπλη τους δράση τερματίστηκε με την Επανάσταση των Νεοτούρκων το 1908 철권태그2 pc 다운로드.

Η Στ’ τάξη του σχολείου μας ασχολήθηκε με τη συγκεκριμένη επέτειο μέσα από μία διαδραστική παρουσίαση για τις δασκάλες του Μακεδονικού Αγώνας αλλά και με τη δημιουργία μία ταινίας μικρού μήκους για τη δασκάλα του Μακεδονικού Αγώνα, Ηλέκτρα Δράκου, που αποτελεί βασική ηρωίδα του λογοτεχνικού βιβλίου της Π 길게 눌러 다운로드. Δέλτα ¨Στα μυστικά του Βάλτου» και ήταν αληθινό πρόσωπο, που κατοικούσε και δίδασκε στο χωριό Ζορμπάς(Μικρό Μοναστήρι) δίπλα στη λίμνη των Γιαννιτσών 영화 된장 다운로드. Η συγκεκριμένη δασκάλα είχε βοηθήσει τους αγωνιστές του Βάλτου (όπως λεγόταν η λίμνη των Γιαννιτσών) Καπετάν – Άγρα και καπετάν- Νικηφόρο, που επίσης πρωταγωνιστούν στο βιβλίο της Π Java file download. Δέλτα.

Μπορείτε να δείτε τη διαδραστική παρουσίαση και την ταινία στους ακόλουθους συνδέσμους iPad video.