Μαρ 04

Το πείραμα του Oersted

Παρακολουθήστε το πείραμα του Οersted όπως το πραγματοποίησαν οι μαθητές της Στ΄τάξης του σχολείου μας για τις απαιτήσεις της ενότητας Ηλεκτρομαγνητισμός Circle Empire download. Το πείραμα έγινε το 1821 όταν στην Ελλάδα προετοιμαζόταν η Μεγάλη Επανάσταση για την απελευθέρωση του έθνους 확밀아 다운로드. Ο Oersted ξέχασε μία πυξίδα δίπλα σε ένα ηλεκτρικό κύκλωμα και η μαγνητική βελόνα της πυξίδας κουνήθηκε, οπότε συμπέρανε από αυτή την παρατήρηση και μετά από σειρά επαναλαμβανόμενων προσπαθειών ότι η ροή του ηλεκτρικού ρεύματος προκαλεί τη δημιουργία μαγνητικού πεδίου Millennium Gymnastics. Μία νέα εποχή ξεκίνησε για την ανθρωπότητα.