Δεκ 03

3 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ – ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΑΤΟΜΩΝ ΜΕ ΕΙΔΙΚΕΣ ΑΝΑΓΚΕΣ

Η Δανειστική Βιβλιοθήκη του σχολείου μας πραγματοποίησε μία σειρά δράσεων σε όλες τις τάξεις για την ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των μαθητών μας για τη συγκεκριμένη ημέρα. Συγκεκριμένα στις Α΄- Β΄- Γ΄ τάξεις διαβάστηκε το βιβλίο «Θέλω μόνο να παίξω μαζί σου» του Μερκούριο Αυτζή και συνοδεύτηκε από μία σειρά βιωματικών δράσεων 360 이미지. Στο τέλος δόθηκε ένα φύλλο εργασίας.

Στις υπόλοιπες τάξεις προβλήθηκε ταινία μικρού μήκους για την αναπηρία και έγινε συζήτηση για τους παραολυμπιακούς αγώνες. Κάντε κλικ στον υπερσύνδεσμο για να δείτε την ταινία.

Ακόμη η Δ΄τάξη στα πλαίσια του Προγράμματος Συνεκπαίδευσης έπαιξε αγώνα γκολμπολ με μαθητές του Ειδικού Σχολείου του Δήμου Προποντίδας 토탈워 고구려 모드 다운로드.

Τέλος η δανειστική βιβλιοθήκη σας ενημερώνει για τα παρακάτω:
Η Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία (International Day of Persons with Disabilities) καθιερώθηκε το 1992 με απόφαση της γενικής συνέλευσης του ΟΗΕ και τιμάται κάθε χρόνο στις 3 Δεκεμβρίου.
Η επιλογή της ημερομηνίας αυτής συνδέεται με την υιοθέτηση από το διεθνή οργανισμό στις 3 Δεκεμβρίου 1982 του προγράμματος δράσης για τα ΑΜΕΑ, το οποίο οδήγησε στην υπογραφή της διεθνούς Σύμβασης για τα δικαιώματα των ατόμων με αναπηρία στις 30 Μαρτίου 2007 (Η Κύπρος την κύρωσε το 2011 και η Ελλάδα το 2012) Windows MovieMaker 2016.
Σύμφωνα με στοιχεία του ΟΗΕ (2014), γύρω στο 1 δισεκατομμύριο άνθρωποι σε όλο τον κόσμο πάσχουν από κάποιας μορφής αναπηρία, το 80% των οποίων ζει στις αναπτυσσόμενες χώρες.

ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΔΑΝΕΙΣΤΙΚΗΣ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗΣ ΠΟΡΤΑΡΙΑΣ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΗΜΕΡΑ
 Μπορείτε να διαβάσετε τα παρακάτω βιβλία:
1.Μαρκ Χάντον, Ποιος σκότωσε το σκύλο τα μεσάνυχτα, εκδ 워크 맵 다운로드. Ψυχογιός, (αυτισμός-Asperger)
2. Κολλάτος Δημήτρης, Αυτό το παιδί είναι μόνο του, εκδ. Αλέξανδρος (αυτισμός)
3.Σταματοπούλου Ιωάννα, Η μάγισσα Αμπουλίνα, εκδ. Κέδρος (κινητικά προβλήματα)
4.Mερκούριος Αυτζής, Θέλω μόνο να παίξω μαζί σου, εκδ to chase the wound. Ελληνικά Γράμματα (σύνδρομο Down)
5.Πουλάκης Πέτρος, Ο Αυτός, εκδ. Κάστωρ (Αυτισμός)
6.Σταματοπούλου Ιωάννα, Η λευκή Μόλι, εκδ. Κέδρος (προβλήματα ακοής)
7. Ψαραύτη Λίτσα, Ο Θωμάς, εκδ. Άγκυρα(Νοητική καθυστέρηση)
8.Grass Gayle, Πιάσε το αστέρι που πέφτει, εκδ Download Barley Conda. Λιβάνης (ψυχική διαταραχή)
9.Σταματοπούλου Ιωάννα, Μία μαγική νύχτα, εκδ. Κέδρος (προβλήματα όρασης)
10. Gray Carol, Έκτη Αίσθηση ΙΙ, εκδ. Future Horizons Inc. (αυτισμός)
11.Πλησή Παναγιώτα, Δεν είμαι τέρας, σου λέω!, εκδ mms protocol. Κέδρος
 Μπορείτε να δείτε:
Ταινίες

Κάποιες από τις πιο γνωστές ταινίες παγκοσμίως είναι και οι εξής:

α). Μεγάλου μήκους

-Forrest Gump (1994), Σκηνοθεσία: Robert Zemeckis

-I Am Sam (1998), Σκηνοθεσία: Jessie Nelson

-Rainman (1988), Σκηνοθεσία: Barry Levinson

-The Boy who could fly (1986), Σκηνοθεσία: Nick Castle

-My Left Foot (1989), Σκηνοθεσία: Jim Sherida

-Η θάλασσα μέσα μου (Mar adentro) (2004), Σκηνοθεσία: Alejandro Amenabar

-Ζωή σαν τριαντάφυλλο (2010), Σκηνοθεσία: Mick Jackson
β) Xbox download. Μικρού μήκους – video
Υπάρχουν, επίσης, και κάποιες πολύ ενδιαφέρουσες ταινίες μικρού μήκους, όπως:
«Sara’s Adventure» – μικρού μήκους ταινία του 2009 για τη Σάρα, ένα κορίτσι με κινητικά προβλήματα που όνειρό της είναι να γίνει χορεύτρια.
Autism commercial – εδώ ένα πολύ μικρό βίντεο από την Ασία για τον αυτισμό.
«Ο κόσμος έχει ανάγκη όλων των ειδών τα μυαλά» – ένα 20λεπτο απόσπασμα μιας ομιλίας της Temple Grandin, ενήλικης αυτιστικής γυναίκας eclipse subtitles.
«Το κατάστημα ζώων» – μια ελληνική ταινία μικρού μήκους
«Τι χρώμα έχει το σκοτάδι» – από την εκπομπή του Σ. Θεοδωράκη
«Η Φάκα» – μικρού μήκους ταινία της Μαρίνας Δανέζη, μια ταινία «τεκμηρίωσης για την αποκατάσταση των αναπήρων»
γ.) Animation
«Animation – Inclusion» – ένα μονόλεπτο βίντεο animation για την ένταξη one-on-one screening.
«Ο μικρός μου αδερφός από το φεγγάρι» – ένα σύντομο animated βίντεο για το πώς αντιλαμβάνεται ένα μικρό παιδί τον αυτισμό του αδελφού του.
«Mary and Max» – μια ταινία για την παράξενη σχέση ενός κοριτσιού κι ενός ενήλικα αυτιστικού άνδρα (εδώ το trailer της ταινίας, υπάρχει όμως και ολόκληρη σε μέρη στο youtube)