Οκτ 31

ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΘΩΡΗΚΤΟ «ΑΒΕΡΩΦ»

Το σχολείο μας επισκέφθηκε την Τρίτη 31 Οκτωβρίου το ιστορικό καταδρομικό πλοίο Αβέρωφ, που είναι αγκυροβολημένο στο ναύσταθμο Θεσσαλονίκης Download Chronoblade. Όλες οι τάξεις είχαν την ευκαιρία να περιηγηθούν στους εσωτερικούς χώρους του πλοίου και να αποκτήσουν μέσω της ξενάγησής τους πολύτιμες πληροφορίες για την κατασκευή του πλοίου, τον τρόπο λειτουργίας του, τον αριθμό του πληρώματος αλλά και για την ιστορία που έχει γράψει στις ελληνικές θάλασσες το συγκεκριμένο καταδρομικό 레고 마인드스톰 다운로드. Ακόμη όλοι οι μαθητές μας μπόρεσαν να δουν τα ιστορικά κειμήλια που έχουν διασωθεί και κοσμούν το πλωτό ναυτικό μουσείο του Αβέρωφ θυμίζοντας σε όλους μας το μεγαλείο της ελληνικής ιστορίας αλλά και τη στάση που πρέπει να κρατήσουμε ως κληρονόμοι μίας ανεπανάληπτης εθνικής «περιουσίας» 다운로드 다운로드. Η εξόρμησή μας, όμως, συνεχίστηκε με μία βόλτα στην παραλία της Θεσσαλονίκης και το άγαλμα του Μεγάλου Αλεξάνδρου, όπου είχαμε την ευκαιρία να θαυμάσουμε τη μακεδονική σάρισα και να μιλήσουμε για την ιστορία του Λευκού Πύργου 다비치 편지 다운로드.